termal transfer yazıcı teknolojisiTermal transfer yazıcılarda, termal transfer işlemi alt tabakada değil şerit üzerinde gerçekleşir. Kurdele ve alt tabaka baskı kafasıyla temas ettiğinde, baskı kafasından gelen ısı, mürekkep şeridini (ribon) eritir ve mürekkebi doğrudan alt tabakaya aktarır. Termal transfer işleminde kullanılan mürekkep genellikle kullanılacak etiketin özelliğine göre wax, wax/resin veya resin bileşiğinden oluşur. Wax (parlak şeritler) daha ucuz ve daha az dayanıklı olup kısa vadeli projeler için daha uygundur; resin ribonlar, birinci sınıf aktarma maddeleri olup, uzun süreli, yüksek dayanıklı baskı ihtiyaçları için idealdir.

Avantajları

Termal transfer baskısı yoğun veya yüksek çözünürlüklü baskılar üretir ve çok çeşitli yüzeylerde kullanılabilir. Termal transfer baskısı mürekkep olarak ribon kullandığından, işlemle üretilen baskılar kimyasallara karşı son derece dayanıklıdır. Termal transfer yazıcıları yüksek hızda çalışır ve az bakım gerektirir.

Dezavantajları

Termal transfer baskısının birincil dezavantajı, her bir şeridin yalnızca bir kerelik bir kullanıma sahip olmasıdır. Bununla birlikte, termal transfer şeritleri kolaylıkla atılabilir ve tartışılan diğer yazdırma teknolojilerinden çevre açısından daha güvenlidir. Termal transfer baskı, barkodlu baskı uygulamaları için endüstrinin en uygun çözümüdür. Termal transfer baskı, barkod baskısı için sektörün en iyi çözümüdür.